פריצות במרחב הכפרי

רקע

מה מחפשים הפורצים בבתים במגזר הכפרי?

הפורצים מחפשים רכוש שיוכלו לממש (למכור או להשתמש) במהירות ובקלות:מזומן, נשק, תכשיטים, מחשבים, מצלמות, ציוד אלקטרוני, כלי עבודה, נעליים וביגוד יקר ערך.

מה מחפשים הפורצים במחסנים ועסקים?

אפשרות א': אותה תכולה כמו בסעיף הקודם.
אפשרות ב': גניבה מוזמנת – הגנב יודע מראש מי צריך את הסחורה (כגון סוחר שטיחים בחברון, אטליז בגליל וכדומה).

מהם כלי העבודה של הפורצים במגזר הכפרי?

לום ארוך (משמש לעיקום סורגים ודלתות), קאטר ידני או הידראולי (משמש לחתוך סורגים, מנעולי תלי וצירי דלתות), פטיש כבד (לשבירת קירות), מברג, סכין יפנית (לחיתוך גומיות של חלונות). בפריצות מוזמנות מראש ניתן לראות שימוש ברתכות וציוד כבד נוסף.

כיצד יודעים הפורצים ממי או מהיכן לגנוב?

בדרך כלל הם אינם יודעים בדיוק מה ימצאו. בפריצות יש אלמנט סטטיסטי, לא כל פריצה מניבה לפורצים הכנסה "טובה". אולם כדי להגביר את הסיכוי להצלחה הם מבצעים איסוף מודיעין מוקדם (שעות שבהם הבית או המחסן לא מאוישים), נסיעות לחו"ל של בעלי הבית (עודף דואר, תריסים שמוגפים לאורך מספר ימים וכדומה).

מי אוסף את המודיעין?

יש שיתוף פעולה בין גורמים ישראלים מהמגזר היהודי לגורמים פלסטינים, נתפסו כנופיות בהן איסוף המודיעין בוצע ע"י תושבי עפולה ואילו המבצעים הגיעו מהשטחים. כמובן שיש גם פריצות בהן איסוף המודיעין והפריצה מבוצע ע"י אותם אנשים (שוהים בלתי חוקיים בעיקר בתחום הבנייה, תושבי כפרים סמוכים, עובדי משק בית "שסרחו").

אז מה עושים?

מי אוסף את המודיעין?

כספת (או ארון מתכת עם צירים פנימיים ומנעול רתק), חשוב להקפיד לעגן את הכספת היטב לרצפה ולקיר. עדיפות לכספת בקומה שניה או מרתף כדי שלא יכלו למשוך אותה החוצה ע"י כלי רכב. מרבית הפורצים אינם יודעים להתמודד עם מפתחות רב בריח או מנעולי קומבינציה פשוטים, אין צורך במפתח מאד מתוחכם או מנגנון מסובך.

גיבוי חשוב מאד לגבות את התמונות הדיגיטליות, וידיאו וזיכרונות משפחתיים ולשמור אותם במקום אחר (משרד, בית של קרוב משפחה וכדומה).

ביטוח "פחות, אבל עוד כואב", ההתאוששות קלה יותר. אולם, היו מוכנים למאבק מול חברת הביטוח אם סכום הנזק משמעותי.

תריסים או וילונות מקשים על תכנון מוקדם של הפריצה, קשה לראות מבעד לתריס סגור או וילון.

ביטחון שדה שימו לב מי נכנס לביתכם, האם האורחים הזרים/ בעלי מקצוע מסתובבים בבית ("מאבדים" את הדרך לשרותים), מי יודע שאתם נוסעים לחופשה וכדומה, דאגו שיהיה מי שיאסוף דואר כשאתם בחופשה.

סורגים ודלתות "משוריינות" כיום הם מהווים מחסום עבור פורצים פשוטים בלבד.

כלב שמירה עוזר בהרתעה והתראה, יסייע בגילוי פריצה כאשר בני הבית ישנם. אבל פורצים מקצוענים יחסלו את הכלב וכמוכן יש את הסיכון שהכלב יתקוף חפים מפשע.

אמצעים אלקטרונים פאסיביים אזעקה, מצלמות  הרחבה בהמשך.אמצעים אלקטרונים אקטיבים – מיסוך ערפל, תאורה מרצדת, סירנות , תרסיס פלפל, הרחבה בהמשך.

מערכת אזעקה – יתרונות וחסרונות

מערכת אזעקה מורכבת מגלאים (החשים את החדירה למרחב המוגן), בקר המעבד את האותות מהחיישנים ובהתאם להגדרות מפעיל את יחידת התקשורת, יחידת התקשורת האמורה לשלוח איתות לבעל הבית ו/או למוקד וסירנה (אמורה לגרום לשכנים להגיע "להציל את המצב").

יתרונות מערכת האזעקה רבים: זו מערכת אלקטרונית שאינה מתעייפת או מקבלת משכורת, קשה לא להתגלות, העלות החודשית נמוכה ועוד.

כיום, מרבית הפורצים אינם יודעים או אינם נדרשים להתגבר על הגלאים (לפרוץ מבלי להתגלות) יש להם שני פתרונות אחרים:
פריצה מהירה – הפורצים מתעלמים מכך שהתגלו ע"י האזעקה ומהסירנות, גונבים כמה שאפשר במשך עשר דקות בקירוב ונעלמים מהשטח.

שיבוש האזעקה – נטרול יחידת התקשורת והסירנה (חיתוך קווי טלפון ומתח, הפעלת משבשי תדר סלולארי, השמדת היחידה עצמה). לאחר שנוטרל ערוץ התקשורת ניתן לגנוב בניחותא ולהעלם.

לדעתנו, בעיית התראות השווא איננה חיסרון מובנה של מערכות האזעקה בכלל אלא פונקציה של מתקין לא מקצועי או בעל בית חסכן מידי. בבניה נכונה של מערך הגילוי ומשמעת של המשתמשים ניתן לצמצם מאד את התראות השווא.
למעוניינים נשמח להרחיב.

מצלמות אבטחה

רוב מערכי מצלמות האבטחה הינם כלי לחקר אירועים ולא כלי אופרטיבי מידי, המצלמות יקליטו ויתעדו תנועה בשטח (וגם "רעש" – צללים של עצים, אור וצל וכדומה), נוכל לחפש במצלמות מה קרה בשעה מסוימת ביום מסוים.

יש המשתמשים במצלמות כדי לאמת קריאות של מערכת האזעקה ולכך יש מגבלות: הפורצים "אוהבים" להרוס את מחשבי ההקלטה. הקלטה ישירות לענן אפשרית כל זמן שאין שיבוש של קו האינטרנט וכו'.

אנו נתקלים רבות בבעלי עסקים שהתמכרו למצלמות ובערב במקום לישון מתבוננים במצלמות האבטחה דרך האינטרנט.

ומה הפתרון למצלמות הבית בשעות העבודה כשבני הבית במשרד? האם יהפכו בעלי הבית לשומרים?

בשוק ישנן מצלמות עם אנליטיקה היודעות להבחין בין אדם לבין עצם אחר, חציית קו גבול, קריאת לוחיות זיהוי ועוד. מצלמות אלו יותקנו מחוץ למבנה ויתנו התראה בטרם ישובשו קווי התקשורת. לפרויקט כזה צריך תקציב ראוי.
למעוניינים, נשמח להרחיב.

אמצעים אלקטרונים אקטיביים

אמצעים אלו נועדו לתת מענה אוטומטי (ניתן גם בשליטה מרחוק) אפקטיבי לפורצים, אנו מנסים לגרום לפורצים להתעכב, להתבלבל ולברוח במהירות:מיסוך הערפל בליווי תאורה מרצדת מקשה עליהם לראות, שדה הראייה מתקצר ל 20 ס"מ.
רעש צופרים מונע מהם להיות בקשר עם התצפיתן שנמצא מחוץ למבנה.תרסיס הפלפל (מתאים בעיקר למחסנים ועסקים) גורם בחילות, שיעול וצריבות בעיניים.
כך הופכת "סביבת העבודה" של הפורצים לבלתי נסבלת עבורם, הם מאבדים את השליטה באירוע ומעדיפים לברוח.
המערכות האקטיביות מיוצרות פה במושב מרחביה, הן כוללות מערכת אזעקה, גלאים ואמצעים.
ניתן להפעיל את מיסוך הערפל באופן יזום במידה ויש חשש להתעמת עם הפורץ.
עד כה התקנו למעלה מ-100 מערכות בעיקר בחנויות תכשיטים ומפעלים. התקנו מספר קטן של מערכות בבתים פרטיים.
עלויות: התמחור מורכב ותלוי במספר החדרים שצריכים מיגון אקטיבי, רמת הסיכון, תשתיות קיימות וכמובן בתקציב הלקוח.
ניתן ליצור עמנו קשר לפרטים נוספים.

ספריי פלפל, תרסיס פלפל נגד פורצים

מיסוך ערפל,
מיסוך עשן

טעויות נפוצות בהתקנות מערכות אזעקה

חבלה במערכת

אמינות וגילוי מושלם

פריצות פשוטות

פריצות במרחב הכפרי

סירוב ביטוח, אין ביטוח רכוש, מה עושים?

הפתרונות

"ערפל לא יעצור את הפורצים"

מדוע?

הרתעה

ליצירת קשר ולייעוץ ללא התחייבות